Input:

Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 439

1.2.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.3.1.4
Komentář zákona 89/2012 Sb., občanský zákoník, § 439

Mgr. Pavla Krejčí

[Pluralita zástupců]

Jednání více zástupců

Pro vyřízení téže záležitosti může mít zastoupený více zástupců. Komentované ustanovení řeší způsob jednání těchto zástupců, když tito zástupci mohou jednat v dané záležitosti buď:

  1. každý samostatně,
  2. všichni společně,
  3. někteří společně a někteří samostatně.

"Dle dosavadní právní úpravy bylo toto pravidlo omezeno jen na smluvní zastoupení. NOZ je naproti tomu formuluje obecně nejen pro zastoupení smluvní, nýbrž i pro zastoupení zákonné."1

To, jak mohou zástupci jednat, záleží pouze na vůli zastoupeného, na zákonné úpravě nebo na soudu, který případně zástupce určí (určení opatrovníka podle § 464 odst. 2), a na tom, zda zástupci takové zmocnění přijmou. Pokud tedy zastoupený nebo zákon nestanoví něco jiného, pak platí, že každý ze zástupců je oprávněn jednat samostatně. To je velký rozdíl od právní úpravy uvedené v § 31 odst. 3 ObčZ, ve které se stanovilo pravidlo opačné, neboť znělo: "Není-li v plné moci udělené několika zmocněncům určeno jinak, musí jednat všichni společně."

Zákonné výjimky; účinnost omezení vůči třetím osobám

Zákon formuluje z uvedeného pravidla na některých místech výjimky (např. § 32 odst. 2, § 53, § 464 odst. 2, § 2733 atd.). Pokud omezení nevyplývá přímo ze zákona, je k tomu, aby bylo omezení účinné vůči třetím osobám, nezbytné, aby vyplývalo z plné moci, která je zástupcům udělována (nebo musí být třetí osobě známo).

Shodný projev vůle

Mají-li zástupci


 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: